Pozdravljeni!
V tokratnem povzetku novic Mreže občanske znanosti najprej predstavljamo nove projekte:
* Umetnost za skupnost<https://citizenscience.si/aktivnosti-katalog-projektov/umetnost-za-skupnost/>
* Od rokopisa do besede
Katalog projektov<https://citizenscience.si/aktivnosti/katalog-projektov/> sedaj vključuje že 76 projektov!
Z veseljem pa predstavljamo tudi nove partnerje:
* Agencija za komuniciranje IPPR
* Prirodoslovno društvo Slovenije
* Računalniški muzej
* Zavod za ustvarjanje avdio in drugih medijskih vsebin Strašno hudi
Mreža občanske znanosti sedaj vključuje že 63 partnerjev<https://citizenscience.si/mreza/partnerji/>!
Tokratni nabor novic o občanski znanosti:
* Sašo Dolenc o tem, kako znanost približati ljudem: "Znanost ni tako zacementirana, kot mogoče zveni"<https://www.metropolitan.si/podkast/metro-minutke/saso-dolenc-komunikacija-…>
* Novosti v sklopu Habitatni tipi v sistemu NarcIS<https://narcis.gov.si/ords/r/narcis/narcis/novicka-objava/2438>: V sklop habitatnih tipov sta vključena dva nova bistvena elementa, ki nadgrajujeta vsebino in funkcionalnost teh zbirk sistema NarcIS: Prevajalnik habitatnih tipov iz PHYSIS v EUNIS in Posodobljena navodila za kartiranje habitatnih tipov
* Veliko smo delali v delovni skupini za promocijo:
* Potujoča razstava "Odkrivaj, sodeluj, raziskuj: občanska znanost v Sloveniji", ki predstavlja razvoj občanske znanosti v Sloveniji ter vlogo in dosežke Mreže občanske znanosti in njenega portala https://citizenscience.si/ je bila maja v MKL - Knjižnici Šiška in bo junija v Knjižnici Velenje.
* Občanska znanost - za nas "laike"<https://365.rtvslo.si/podkast/radiosfera/175131584> - intervju z Mitjo V. Iskrićem iz Mreže občanske znanosti na Radio Prvi
* Izvedli smo delavnico: Občanska znanost v praksi<https://www.zag.si/vabilo-na-delavnico-obcanska-znanost-v-praksi/> na Zavodu za gradbeništvo Slovenije
* Predstavili smo se na festivalu RaznoŽivo<https://www.ljubljana.si/sl/aktualno/pripravljamo-ze-3-festival-raznozivo/> v Ljubljani.
* Na o-STA so objavili članek<https://o-sta.si/37233/poznate-wikipedio-potem-poznate-najbolj-znan-projekt…> o Mreži občanske znanosti.
* Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije vabi<https://www.gov.si/assets/ministrstva/MVZI/Znanost/Mesec-znanosti/2025-Mese…> raziskovalne in visokošolske organizacije, nevladne ustanove, podjetja in druge deležnike k sodelovanju v Mesecu znanosti 2025<https://www.gov.si/novice/2025-05-21-pridruzite-se-mesecu-znanosti-2025-let…>. Program bo predvidoma potekal med 15. septembrom in 19. decembrom 2025. Možna je tudi so-organizacija dogodka z ministrstvom, ki lahko ob dogovoru krije del stroškov izvedbe (na primer najem prostorov, tehnična podpora, catering in moderiranje). Prijava dogodkov: do 30. junija 2025 na elektronski naslov koordinatorja programa, g. Tita Neubauerja: tit.neubauer(a)gov.si<mailto:tit.neubauer@gov.si>. Prijavi je treba priložiti izpolnjen prijavni obrazec<https://www.gov.si/assets/ministrstva/MVZI/Znanost/Mesec-znanosti/2025-Mese…>, ki vsebuje tudi morebitno zaprosilo za sofinanciranje. Organizacije bodo o vključitvi dogodkov v program obveščene najkasneje do 26. avgusta 2025.
* Evropski projekt Citizen Science je predstavil orodje za samoocenjevanje, ki je bilo razvito za različne institucije za razumevanje vključenosti občanske znanosti v svojih institucijah. Orodje je bilo razvito na podlagi spoznanj projekta TIME4CS<https://www.time4cs.eu/> in izkušenj drugih projektov, kot je Pro-Ethics<https://pro-ethics.eu/>. Orodje, Excelova datoteka<https://zenodo.org/records/15148118> vam pomaga pri oceni ravni institucionalne podpore za občansko znanost. Rezultate je mogoče vključiti v strukturirano poročilo.
* Vabimo vas, da se pridružite raziskavi projekta BioAgora<https://bioagora.eu/>, evropske pobude za krepitev vmesnika med znanostjo, družbo in politiko v podporo biotski raznovrstnosti. Vaše izkušnje, vpogledi in izzivi kot praktikanti občanske znanosti, vodje projektov, koordinatorji in akademiki so izjemno dragoceni - in ta raziskava je ključni gradnik pri oblikovanju končnih rezultatov in priporočil projekta. S sodelovanjem boste pomagali zagotoviti, da bo vloga občanske znanosti jasno predstavljena v prihodnji znanstveni službi za biotsko raznovrstnost (SSBD) https://survey.hifis.dkfz.de/765688?Lang=en
* Goriška knjižnica Franceta Bevka in Univerza v Novi Gorici sta 12. 5. organizirala dogodek Kaj dihamo? - Okrogla miza o kakovosti zraka na Goriškem, vplivu onesnaženega zraka na zdravje in okolje ter možnih trajnostnih rešitvah in ukrepih za izboljšanje in ohranjanje kakovosti zraka. Gosti so bili: prof. dr. Griša Močnik, mag. Jasmina Jerant, prof. dr. Lučka Kajfež Bogataj, Simona Perčič, dr. med., spec. jav. zdr., in dr. Rok Novak.
* Občanska znanost za prihodnost Evrope. Delovna skupina ECSA za politiko, strategije in partnerstva, projekt European Citizen Science in širša evropska skupnost občanskih znanstvenikov so objavili stališče, v katerem se zavzemajo za vključitev občanske znanosti v 10. okvirni program za raziskave in inovacije. Obiščite spletno stran<https://citizensciencefp10.eu/> in dodajte svojo podporo.
* Narodna in univerzitetna knjižnica je pričela izvajati projekt občanske znanosti >Od rokopisa do besede<https://www.dlib.si/static/kosovel/kosovel.html><, kjer bomo skupaj izboljšali berljivost in dostopnost rokopisov Srečka Kosovela.
Več novic lahko najdete na našem spletnem portalu<http://www.citizenscience.si/>, ter na družbenih omrežjih Facebook<https://www.facebook.com/obcanskaznanost>, Bluesky<bsky.app/profile/obcanskaznanost.bsky.social> in Mastodon<https://mastodon.social/@obcanskaznanost>.
Želim vam lep preostanek tedna,
[LOGO CS]Andreja Vovk Iskrić
Koordinatorka mreže občanske znanosti Slovenije
[cid:image002.jpg@01DBE699.E38E2510]
Andreja Vovk Iskrić
bibliotekarka
Knjižnica Šiška
Mestna knjižnica Ljubljana | Knjižnica Šiška | Trg komandanta Staneta 8 | 1000 Ljubljana
T: +386 (1) 308 52 60 | www.mklj.si<http://www.mklj.si>
[cid:image003.jpg@01DBE699.E38E2510]
________________________________
Od: Barbara Bolta Skaberne <Barbara.BoltaSkaberne(a)ljubljana.si>
Poslano: torek, 03. junij 2025 15:19
Za: Barbara Bolta Skaberne <Barbara.BoltaSkaberne(a)ljubljana.si>
Zadeva: VABILO - Akciji odstranjevanja INVAZIVK v Ljubljani
Vabljeni,
da se pridružite akciji Očistimo Ljubljano invazivk - tokrat na območju Grajskega griča in okolice.
KDAJ: v soboto, 7. junija 2025 od 9:30 do 12:30
KJE - zbirno mesto: Zarnikova ulica 3 ob 9:30
PRIJAVA na obrazcu: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScTZ2bxu00wCpoWw2zsta6OFB-kFTytQJl…
ORGANIZATORJI: ZRSVN OE Ljubljan in Mestna občina Ljubljana
Več na: https://www.ljubljana.si/sl/aktualno/teden-brez-invazivk/
Veseli bomo, če na akcijo povabite člane vašega društva, prijatelje in znance.
Dajmo skupaj »Rokavice gor!« … v Tednu brez invazivk.
[cid:image001.jpg@01DBD499.8EB7B310]
-----------------------------------------------
Barbara Bolta Skaberne, višja svetovalka III
Mestna uprava
Oddelek za varstvo okolja
Zarnikova 3, 1000 Ljubljana
T: +386 1 306 43 13, www.ljubljana.si<http://www.ljubljana.si/> [facebook-lj] <https://www.facebook.com/MOLjubljana> [instagram-lj] <https://www.instagram.com/mestnaobcinaljubljana/> [youtube-lj] <https://www.youtube.com/channel/UCB5IGQKF9vlgf8Pdb4fzPiA> [TikTok] <https://www.tiktok.com/@mestnaobcinaljubljana>
[cid:image006.png@01DBD499.8EB7B310]
[cid:image007.png@01DBD499.8EB7B310] [cid:image008.png@01DBD499.8EB7B310]
[cid:image009.png@01DBD499.8EB7B310]
Dear ECSA community,
We warmly invite you to take part in a survey exploring how citizen science contributes to biodiversity policy and decision-making.
This survey is part of the BioAgora<https://bioagora.eu/> project, a European initiative aimed at strengthening the interface between science, society, and policy in support of biodiversity. Your experience, insights, and challenges as citizen science practitioners, project managers, coordinators, and academics are incredibly valuable—and this survey is a key building block in shaping the project's final outputs and recommendations.
By participating, you will help ensure that the role of citizen science is clearly represented in the future Science Service for Biodiversity (SSBD).
👉 Take the Survey Here https://survey.hifis.dkfz.de/765688?lang=en
📱QR code: [Scan me!]
⏱️ Estimated time: 10–15 minutes
📅 Survey open until: June 7, 2025
Whether you are coordinating a local environment conservation project, contributing to biodiversity observations, or leading a community environment initiatives—your voice matters.
Thank you very much for your time and contribution. Please feel free to share the survey with colleagues or networks who may also be interested.
With appreciation,
Nikita Sharma, PhD
Project Officer
European Citizen Science Association (ECSA)
c/o Museum für Naturkunde Berlin
Leibniz-Institut für Evolutions- und Biodiversitätsforschung
Invalidenstraße 43
D-10115 Berlin